Menü Kapat

Korku

korku afiş

Irene, saygın bir avukat olan kocası (Fritz) ve çocuklarıyla yaşayan, güzel ve genç bir kadındır. Kendisini boşlukta hissettiği dönemde, bir piyanistle (Edouard) ilişki yaşamaya başlar. Ne var ki bir gün, yaşadığı ilişki, piyanistin kız arkadaşı (Elsa) tarafından öğrenilir. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Elsa, Irene’i tehdit ederek ondan para koparmaya başlar. Elsa’ya yakalanmamak için, bir süre sokağa dahi çıkmayan Irene, Edouard ile ilişkisini bitirmeye karar verir. Irene, evinde de oldukça gergindir; sürekli düşünen, neşesiz ve tedirgin hali, kocasının da dikkatini çeker. Bir gün, Irene’e bir mektup gelir. Mektupta, Elsa, kendisinden para istemektedir. Irene’in sinirleri iyice alt üst olur. Bu kadının, adresini nasıl bulduğunu bir türlü anlayamaz, zira kendisi üç gündür evden çıkmamıştır. İrene’in değişen ruh hali, tavrı ve hareketleri, kocasının dikkatini çektikçe,  Irene’in de korkusu iyice artar. Fritz’in şüpheli bakışları ve imalı soruları, Irene’i yiyip bitirmekte, Irene korkudan deliye dönmektedir. İçinde bulunduğu durumdan çıkmak için, umutsuzca çırpınan Irene, bir süre sonra çok daha çarpıcı bir gerçekle karşılaşacaktır.

Oyun Fotoğrafları

Korku 05-1
korku 03-2
Korku 03-1
Bir Gün | Korku yarın sahnede
Korku 03

Yazar: Stefan Zweig

28 Kasım 1881’de bir tekstil fabrikatörünün oğlu olarak Viyana’da doğdu. 1901’de şiirlerinden oluşan ilk kitabını çıkardı: Silberne Saiten (Gümüş Teller).  1904’te felsefe doktoru unvanını aldı. Hikâye, novella, tiyatro gibi çok çeşitli türlerde birbiri ardına eserleri yayımlanmaya başladı. 1919’da Salzburg’daki evine döndü, ertesi yıl Friederike von Winternitz’le evlendi. Üretkenliğini hiç kaybetmeden yazan Zweig’ın 1928’e kadar Korku, Üç Usta, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Kendileriyle Savaşanlar gibi kitapları yayımlandı. 1933 yılında Nazilerin yaktığı binlerce yasak kitap arasında Yahudi asıllı Zweig’ın kitapları da vardı. 1934’te Salzburg’daki evinin Naziler tarafından aranması üzerine İngiltere’ye göç etmeye karar verdi. 1937’de Salzburg ve Viyana’ya son kez gittikten sonra Paris, Londra gibi şehirlere uzun süreli seyahatler yaptı. 1938’de karısından boşandı, bir yıl sonra sekreteri Charlotte “Lotte” Altmann’la evlendi. Çift, önce Londra’ya daha sonra Bath’a yerleşti; Zweig, İngiliz vatandaşlığını aldı. 1941’de otobiyografisi Dünün Dünyası yayımlandı. Aynı yıl Brezilya’da Petropolis şehrine taşındı. Savaşsız, birleşik bir Avrupa ideali peşindeki Zweig, İkinci Dünya Savaşı ve Nazi vahşeti karşısında büyük bir bunalıma girmişti. Avrupa’nın barbarlığa tamamen teslim olduğu yönündeki düşüncesini kafasından atamayan Zweig, üzerinde çalıştığı son eseri olan Satranç’ı tamamladıktan kısa süre sonra, 22 Şubat 1942’de karısıyla birlikte yüksek dozda veronal alarak intihar etti.

Stefan Zweig

Yönetmen: Tuğçe Çakır

2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra yabancı dil eğitimini tamamlamak üzere İngiltere’ye gitti. 2007 yılında yurda dönen Çakır, aynı yıl Haliç Üniversitesi Konservatuvarı’nda İleri Oyunculuk Yüksek Lisans programına başladı. İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oyuncu olarak kariyerine başlayarak “Bir Şehnaz Oyun” ve “Çayhane” oyunlarında yer aldı. 2010 yılında İleri Oyunculuk Yüksek Lisansını tamamladı. Ara vermeden Maltepe Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Doktorasını tamamlayıp, 2014 yılında Dr. unvanını aldı. 2015 yılından beri Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Oyunculuk Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası akademik çalışmalarının yanı sıra Kes ve Kaç, Bir Şehnaz Oyun, Çayhane, Hıyarapol, Yaban Arısı, Sekreter adlı oyunlarda oyuncu olarak görev almış; Macbeth, Boş Şehir, Uyarca, Buradaysak Farkında Mısınız?, Everyman, Peynirli Yumurta, Görünmeyen ve Korku adlı oyunların yönetmenliğini yapmış ve 2018 yılında Altsahne’yi kurmuştur. 2019 yılında, Altsahne’nin ikinci prodüksiyonu olan “Yaban Arısı” adlı oyunda “Carla” karakterini canlandırmıştır. 2020 yılında Altsahne’nin 3. prodüksiyonu “Sekreter” ile seyirci karşısına çıkmıştır. 2021 sezonu için Ali Ömür Ulusoy’un yazdığı “Yollu” adlı oyunun yönetmen koltuğuna oturmuştur.

Yaban Arısı

Oyuncular

Zeynep Aytekin

Zeynep Aytekin

Kerim Ürün

Kerim Ürün

İsmail Bilgili

İsmail Bilgili

Asena Yıldırım

Asena Yıldırım

Teknik Ekip

Anıl Akagün​

Anıl Akagün

Elif Görmez​

Elif Görmez

Devrim Kabacaoğlu​

Devrim Kabacaoğlu